RoEstTrip – Aventuri prin sud-estul României

Data: august 2013

Durată: 9 zile

Ziua 0 – plecarea de acasă

Arad – Timișul de Jos –  464 km – aprox. 6 h  driving-303413_960_720

Ruta: Arad – Deva – Sebeș – Sibiu – Avrig – Făgăraș – Brașov – Timișul de Jos

Cazare: cort  camp_camping_tent_travel_vacations-512

Ziua 1

09:00 Dâmbul Morii – Canionul 7 Scări – (bandă galbenă BG) – aprox. ­­  h dus-întors   81057-200

12:00 Timișul de Jos – Timișul de Sus9 km15 min.  driving-303413_960_720

12:15 Timișul de Sus (intrare traseu spre Canionul Tamina) – Canionul Tamina – (bandă albastră BA) – aprox. ­­ h  dus-întors   81057-200

14:30 Timișul de Sus – Poiana Țapului20 km – aprox. 30 min.  driving-303413_960_720

15:00 Poiana Țapului – Cascada Urlătoarea – Poiana Țapului – ( punct albastru PA ) – 1½ h  81057-200

17:00 Poiana Țapului – Sinaia9 km  driving-303413_960_720

Cazare: Sinaia  loghome-512

Ziua 2

09:00   Sinaia – Hotel Cota 1400 – Șaua Vârfului cu Dor (1925 m) – Valea Izvorul Dorului – Șaua Lăptici (1830 m)  – Cabana Padina (1509 m) – Șaua Strunga (1904 m)  – Muntele Strungile – Muntele Doamnele – Cabana Omu (2507 m)  – (bandă roșie BR) – 10 – 11 h  81057-200

Cazare: Cabana Omu  loghome-512

Ziua 3

09:00 Cabana Omu – Vf. Bucșoiu – Cabana Omu – (bandă roșie BR) – aprox. 2½ h dus-întors  81057-200

12:00 Cabana Omu (2507m) – Cerdacul Obârșiei – Cabana Babele (2206 m) – (bandă galbenă BG) – 2 – 2 ½­­ h  81057-200

14:00 Cabana Babele – Crucea Eroilor Neamului – (cruce roșie CR) –  1¾ – 2 h  81057-200

16:00 Crucea Eroilor Neamului – Cabana Caraiman – (punct albastru PA) – Cabana Babele – (cruce albastră CA) – aprox. 1 h 30 min.  81057-200

Cazare: Cabana Babele  loghome-512

Ziua 4

09:00 Cabana Babele – Cabana Piatra Arsă – Șaua Călugărului – Șaua de deasupra Pietrei Turcului – (bandă galbenă BG) – Drumul de vară – Hotel Cota 1400  – (bandă roșie BR)  –  ­­– 4 h  81057-200

13:00 Sinaia – Cheia – 90 km2 h  driving-303413_960_720

Ruta: Sinaia – Bușteni – Predeal – Timișul de Jos – Săcele – Cheia

15:30 Cheia (865 m) – Piscul Turiștilor – sub vârful Zăganu (1817 m) – (cruce roșie CR) – 2-2½ ­­h  81057-200

Cazare : cort  camp_camping_tent_travel_vacations-512

Ziua 5

09:00 sub vârful Zăganu (1817 m) – Vf. Gropșoarele (1883m) – Șaua Gropșoarele (1665 m) – Șaua Chirușca (1567 m) – (cruce roșie CR) – Vf. Ciucaș – Șaua Tigăilor  – Pasul Bratocea – (bandă roșie BR) – 6 – 7 h  81057-200

14:00 Pasul Bratocea – Cheia 12 km20 min.  driving-303413_960_720

14:30 Vizitarea Muzeului Florilor de Mină Cheia

16:00 Cheia – Măcin – 244 km4 h 30 min.  driving-303413_960_720

Ruta: Cheia – Măneciu – Drajna – Calvini – Cislău – Viperești – Măgura – Buzău – Brăila – Măcin

Cazare: cort – campare Fântâna de Leac  camp_camping_tent_travel_vacations-512

Ziua 6

09:00 Campare  Fântâna de Leac – Vf. Caramalău – Șaua Șerparu – Vf. Piatra Râioasă – Vf. Sulucu Mare – Valea Șerparu ( = traseu Culmea Pricopanului ) –  Campare  Fântâna de Leac – (bandă albastră BA) – 4 – 5  h  81057-200

15:00 Măcin – Greci13 km – 14. min  driving-303413_960_720

15:30 Greci – Valea Morsu – Vf. Țuțuiatu – (triunghi albastru TA) – 2 h dus-întors  81057-200

17:30 Greci – Măcin13 km – 14. min  driving-303413_960_720

Cazare: cort – campare Fântâna de Leac  camp_camping_tent_travel_vacations-512

Ziua 7

10:00 Măcin – Tulcea – 75km – aprox. 1 h  driving-303413_960_720

Ruta: Măcin – Cerna – I.C. Brătianu – Izvoarele – Nalbant –Tulcea

13:30 Tulcea – Crișan  – aprox. 2 h  430

Cazare: cort – Crișan  camp_camping_tent_travel_vacations-512

Ziua 8

Program de vizitare Delta Dunării cu barca  motorboat-icon-7515

Ziua 9

07:00 Crișan – Tulcea – aprox. 2 h  430

10:00 Tulcea – 2 mai172 km – aprox. 2 h  driving-303413_960_720

Program de relaxare la malul mării! 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: